Domowe systemy uzdatniania wody
Sposoby na oczyszczanie wody na cały domSposoby uzdatniania
Jakość i smak butelkowanej wody – za darmo!
Amerykanie kochają butelkowaną wodę – według amerykańskiej Beverage Marketing Corporation, przeciętny Amerykanin wypił jej w 2013 roku około 122 litrów. Również 1/3 Kanadyjczyków pije w domu wodę butelkowaną. Podobnie jest w Polsce – wypijamy ogromne ilości wody sprzedawanej w plastikowych pojemnikach.
Wielu konsumentów wybiera wodę w butelce, ponieważ ich zdaniem jest ona zdrowsza i/albo smaczniejsza niż woda z kranu. Ale niekiedy motywacja jest dużo głębsza.
Odpowiedni system uzdatniania wody w domu może sprawić, że woda z kranu będzie tak bezpieczna i smaczna jak woda butelkowana – a przy tym dużo tańsza. Jeśli chodzi o koszty środowiskowe, wybór jest banalnie prosty: uzdatnianie wody w domu nie ma sobie równych.
Aby woda z kranu była czysta i smakowała lepiej niż woda butelkowana
Po co kupować wodę w butelce, jeżeli woda z kranu może być takiej samej – albo lepszej jakości?
System dezynfekcji przy pomocy promieni UV niszczy szkodliwe mikroorganizmy w wodzie – nawet tak trudne do wyeliminowania, jak Cryptosporidium i lamblia. Tą samą technologię wiele firm stosuje w przypadku wody butelkowanej do sterylizacji wody.
Poprzez połączenie dezynfekcji przy pomocy promieni UV z systemem wstępnego uzdatniania przy pomocy filtra węglowego można pozbyć się nieprzyjemnego smaku i zapachu, w tym również zapachu i smaku chloru z miejskich ujęć wody. Wstępne uzdatnianie przy pomocy filtra węglowego pozwala również pozbyć się resztek pestycydów, farmaceutyków i masy innych zanieczyszczeń organicznych.
I ponieważ ten rodzaj systemów uzdatnia całą wodę wpływającą do domu, we wszystkich kranach – nawet pod prysznicem – woda będzie miała tę samą jakość!
Oszczędność pieniędzy i zamieszania
Jedną z największych korzyści płynących z instalacji systemów uzdatniania wody jest ilość zaoszczędzonych pieniędzy. Spójrzmy na liczby. Według Beverage Marketing Corporation, butelkowana woda w roku 2013 kosztowała średnio 1,21 dolarów za galon. I to w hurcie. Koszty wody butelkowanej w Polsce są również znacznie wyższe niż w przypadku wody pochodzącej z kranu. Różnica w cenie jest nawet kilkunastokrotna.
Czy woda butelkowana to naprawdę zdrowszy wybór?
Niejednokrotnie konsumenci sięgają po wodę butelkowaną, ponieważ uważają, że jest to lepszy wybór. Spójrzmy na fakty. W Polsce woda butelkowana jest traktowana jako produkt spożywczy, nie jako woda pitna. To oznacza, że woda butelkowana nie musi przechodzić tych samych rygorystycznych testów, co woda z kranu.
W myśl przepisów FDA woda butelkowana musi być co tydzień badana pod kątem występowania zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Raz w roku woda taka musi być zbadana pod kątem zanieczyszczeń fizycznych, chemicznych i radiologicznych. W Kanadzie zakłady produkujące wodę butelkowaną są kontrolowane przez kanadyjską Agencję Kontroli Żywności średnio raz na trzy lata.
Porównajmy to do miejskich ujęć wody. W większości zakładów wodociągowych na terenie Polski przeprowadza się około kilkudziesięciu testów ujęć wody pitnej dziennie. W dodatku woda jest zazwyczaj badana pod kątem występowania bakterii co parę godzin.
Czy wiesz, że…?
Bardzo często woda butelkowana to po prostu woda z ujęć miejskich, która została poddana dodatkowej filtracji i sterylizacji. To samo można zrobić w domu – i cieszyć się czystą, smaczną wodą z kranu!
Ekologia jest ważna
Co roku Amerykanie kupują jakieś 29 milionów butelek wody. W Polsce rynek wody butelkowanej odnotowuje z roku na rok coraz większe zyski. Ile energii i zasobów zużywa się podczas produkowania tych butelek – a ile paliwa jest spalane podczas transportu butelek do sklepów.
Pacific Institute szacuje, że nawyk picia wody butelkowanej przez Amerykanów zużywa około 53 baryłek ropy. To wystarczyłoby dla trzech milinów samochodów przez cały rok.
To nie wszystko. Według Instytutu Container Recycling niemal dwa na trzy pojemniki po napojach lądują na wysypisku albo w spalarni, zamiast podlegać recyklingowi.
W dodatku okazuje się, że sam koszt wody w przypadku wód butelkowanych to niewielka część. W rzeczywistości za wsyoki koszt wody butelkowanej odpowiada koszt produkcji, zużytego plastiku, transportu, marży oraz marketingu.
Pożegnaj się z kosztami i problemami związanymi z butelkowaną wodą. Przywitaj wysokiej jakości wodę z kranu!
Idealny wybór dla właścicieli studni
Właściciele prywatnych studni sami muszą dbać o bezpieczeństwo wody pitnej. Dezynfekcja promieniami UV chroni całą rodzinę przed niebezpiecznymi bakteriami, wirusami i innymi mikroorganizmami chorobotwórczymi. To znaczy, że nie ma potrzeby, by martwić się o to, jakie obrzydliwe rzeczy wypływają z szamba sąsiadów albo pobliskiej fermy. Jednocześnie wstępne uzdatnianie pomaga usunąć pestycydy i inne niepożądane zanieczyszczenia. W ten sposób można mądrze chronić wszystkich członków rodziny.
Kupowanie 24 butelek wody miesięcznie będzie droższe. Przeciętny Polak zużywa około 1,5 butelki wody dziennie do picia i gotowania. Jeżeli gospodarstwo domowe składa się z czterech osób, to oznacza jeszcze większe zużycie wody i jeszcze większą produkcję odpadów każdego dnia, przez 365 dni w roku. Średnia cena 1,5 litrowej butelki wody to około 1,50 – 3 zł. Kwoty za kupowanie samych zgrzewek z wodą wydają się więc być ogromne.
Biorąc pod uwagę takie ceny, koszt instalacji domowego systemu uzdatniania wody zwróci się przed upływem roku – i pozwoli zaoszczędzić pieniądze w roku kolejnym.
Funkcjonowanie systemu filtrów UV, na przykład systemów IHS firmy VIQUA, łączących dezynfekcję promieniami UV i wstępne uzdatnianie, jest bardzo tanie. Koszt potrzebnej energii elektrycznej jest porównywalny z kosztem działania 40-watowej żarówki, a koszt wymiany lamp UV i filtrów wynosi kilka złotych na tydzień.
Systemy uzdatniania wody pozwalają również na oszczędzenia sobie kłopotów. Można zapomnieć o dźwiganiu wielkich butelek wody z pobliskiego sklepu. Można również przestać się martwić o czyszczenie i dezynfekcję schładzaczy do wody. I konserwacja jest prosta. Wystarczy wymiana filtra wstępnego kilka razy w roku, coroczna wymiana żarnika UV oraz regularne czyszczenie rękawa kwarcowego.