Promieniowanie UV
Skuteczna dezynfekcja bez środków chemicznychMetody dezynfekcji
Uzdatnianie wody to bardzo złożony temat. Przy doborze urządzeń nie obejdzie się bez przeprowadzenia analizy wody. Analiza wody pozwala określić źródło problemu i ułatwia wybór metody uzdatniania.
Badanie wody ma bardzo duże znaczenie, ponieważ mikroorganizmów w wodzie nie da się zobaczyć, wyczuć w zapachu ani smaku. W przypadku zanieczyszczeń mikrobiologicznych badanie wody zajmuje moment. Poziom zanieczyszczeń mikrobiologicznych może zmienić się gwałtownie.
Nagła odwilż, gwałtowne opady, otwór w zbiorniku na wodę – to wszystko może spowodować nagłe zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Ponieważ zanieczyszczenie biologiczne bywa zmienne, wyniki badania wody często pokazują, że bakterii nie stwierdzono. Jest to wynik na daną chwilę.
Wynik może się zmienić choćby następnego dnia, dlatego – zgodnie z zaleceniami organizacji zdrowia publicznego – badania wody należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku.
Jeśli masz bakterie w wodzie, dezynfekcja nie jest kwestią wyboru – to konieczność!
Zarówno stałe chlorowanie, jak i dezynfekcja promieniami UV są uważane przez instytucje, takie jak amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) czy Health Canada za skuteczne metody dezynfekcji. Jednak promienie UV są bardziej popularne, ponieważ w normalnych warunkach niszczą szersze spektrum mikroorganizmów, w tym protozoa, takie jak Cryptosporidium i lamblia. Jest to również metoda niewymagająca użycia substancji chemicznych, przyjazna środowisku.
Dezynfekcja przy pomocy promieni UV to żadna nowość!
Chlor jest powszechnie używany do uzdatniania wody z publicznych ujęć od początku XX wieku, co świadczy o tym, że już wówczas rozumiano, że dezynfekcja pomaga chronić zdrowie. Ale dezynfekcja przy pomocy światła słonecznego jest znana od wieków. Bakteriobójcze działanie promieni słonecznych zostało zademonstrowane przez Downesa i Blunta w roku 1877. Gdy tylko zrozumiano, że fale UV-C są odpowiedzialne za niszczenie bakterii, zaczęto rozwijać technologię, która wykorzystywała promienie UV w kontrolowany i znaczący sposób. Dezynfekcja przy pomocy promieni UV jest szeroko stosowana w Europie i Kanadzie do uzdatniania wody z miejskich i prywatnych ujęć. Technika ta jest wciąż udoskonalana, dzięki czemu z biegiem lat systemy UV stają się coraz mniejsze oraz energooszczędne. Wiele miast na całym świecie stosuje dezynfekcję promieniami UV zamiast chlorowania wody.
Technologia UV jest łatwa do wyjaśnienia!
Chociaż światło ultrafioletowe to zaawansowane narzędzie dezynfekcyjne, jego działanie nietrudno wyjaśnić. Światło o specjalnej częstotliwości przenika przez wodę, dezaktywując wszelkie patogeny, które się w niej znajdują. Zdezaktywowane mikroby nie mogą się dłużej dzielić, co oznacza, że nie mogą wywoływać infekcji.
Wymogi wstępnego uzdatniania są proste!
W przypadku systemów UV – aby osiągnąć najlepsze rezultaty i minimalne koszty funkcjonowania – konieczne jest wstępne uzdatnianie. Należy zainstalować przynajmniej filtr wstępny, który z resztą często wchodzi w skład nowszych systemów wysokiej jakości. Twarda woda w wielu ujęciach powierzchniowych wymaga zmiękczenia. Inna sprawa, że zmiękczanie wody przynosi wiele korzyści gospodarstwu domowemu. Pozostaje jeszcze kwestia żelaza. Przy niskiej zawartości tego pierwiastka wystarczy zastosowanie zmiękczacza wody. Ponadto istnieją systemy oczyszczające wodę z żelaza (i siarki), które nie wymagają dodawania do wody środków chemicznych. Na przykład oksydacja, która nie musi oznaczać chlorowania. Nawet jeżeli pozostałości chloru można z łatwością usunąć przy pomocy aktywnego węgla w granulkach, wielu konsumentów poszukuje rozwiązań wolnych od chemii. Po co dodawać czegoś, co potem znów trzeba usuwać?
Wyższe dochody
W zasadzie systemy UV wymagają mniej zabiegów konserwacyjnych niż urządzenie do chlorowania, więc ich właściciele nie muszą co chwila dzwonić do serwisu, by zgłosić problemy, które mogą spowolnić proces sprzedaży. Jednak należy pamiętać, że rękaw kwarcowy wymaga okresowego czyszczenia – w zależności od jakości wody. Oczyszczanie można zawsze połączyć z coroczną wymianą promiennika. Harmonogram serwisowy da się ułożyć tak, by sprzyjał satysfakcji i lojalności Klienta.
Kilkuetapowa dezynfekcja pozwala ograniczyć ilość osadów
Chociaż w przypadku budynków mieszkalnych zwykle nie ma takiej potrzeby, niekiedy przepisy wymagają zastosowania określonego środka dezynfekcyjnego, który pozostawia osad. Zastosowanie dezynfekcji kilkuetapowej pomoże ograniczyć pozostałości po dezynfekcji. Promienie UV to mniejsza ilość chloru i mniejsze ryzyko tworzenia się osadu.